Home
MASka k MASke PDF Vytlačiť E-mail

MASka k MASke sadá, rovný rovného si hľadá .....

Keďže máme už mnohé partnerské kontakty s MASkami v rôznych krajinách podujali sme sa na podnet MAS Šafrán, ktorí mali veľký záujem zájsť pre hodnotné skúsenosti k českým partnerom zorganizovať odbornú exkurziu pre naše združenia. Oslovili sme pritom niekoľké MAS, ktorých zámery sa nám páčili a ktoré riešia obdobné problémy vo svojich územiach ako my. Podarilo sa nám napokon vybaviť 5 dňový pobyt v MAS Strážnicko, Rymařovsko, Poodří, i Opavsko, pričom nám veľmi pomohol manažér MAS Rymařovsko Ing. P. Pěcha.  Exkurzia trvala od  08.-12. 11. 2010 a z oboch MASiek sa jej zúčastnili 20 účastnici presne napoly.

Musíme skonštatovať, že v čerpaní prostriedkov z EÚ sú Češi majstri. Je však pravdou, že ich podmienky, systém a nastavenie možností žiadať o NFP sú diametrálne odlišné od nás a dokážu využiť snáď každý halier efektívne. Platí to aj pre program Leader, v ktorom je ich viazanosť pre financovanie zámerov podstatne nižšia a to v každom opatrení. Takmer všetky zámery, ktoré sme videli by nebolo možné u nás zrealizovať, či už z hľadiska oprávnenosti, či z hľadiska noriem bezpečnosti, hygieny a pod. Okruh oprávnenosti žiadateľa, i výdavkov je tak pestré, že Leader Leadrom je a inovatívnosť má miesto v každom prípade. Čo pre viacerých z nás tiež ohromujúce bolo? Ono skutočnosť,  že cenové relácie nákladov na jednotlivé investície sa pohybovali niekedy aj 3 podielne nižšie ako by sme za ne zaplatili u nás. Vyjadriť príčinu tohto stavu by bolo veľmi odvážne, ale iste aj srnky tušia, prečo musíme neraz preinvestovať  zaujímavé akcie, prečo niektoré obce, podnikatelia či poľnohospodári nemajú šancu zrealizovať zaujímavé, inovatívne, kreatívne nápady.

Je zrejmé ale, že aj naši susední partneri to nemajú ľahké, veď sa tiež pasujú s byrokraciou a inými súvisiacimi trendmi, avšak skúsenosti a racionalita im nechýbajú.  

Držme si teda prsty, aby sme v ďalšom programovom období, ak bude, mohli vynakladať EÚ prostriedky efektívne, interesantne a zobrali si tie najlepšie skúsenosti z praxe napríklad aj od susedov. Veď to nie je hanba, práve naopak ...............

 

PODROBNEJŠIA SPRÁVA K UDALOSTI TU - ZAUJÍMAVÉ !!!!

SPOLOČNÁ PIESEŇ

Návrh na spoločný spev - Ján Pavúk (MAS Šafrán)

Návrh melódie - Ján Pavúk (MAS Šafrán)

Text – Kancelária MAS LEV v autobuse pri presune z Malej Morávky „Na Statku“ do Rudy na Moravě

Realizácia na Červenom zámku pred večerou – duet (hehheeh) – Ján Pavúk (Šafrán) a Katarína Pjatáková (LEV)

 

Spájanie máme zo všetkého najradšej,

Spájanie sú pre nás chvíle najkrajšie,

Partnerstvo, som ako v rozprávkovom sne,

MAS Lev a Šafrán , pre nás všetkých krásne znie.

Doufám snád, se budem všichni dobře znát,

Doufám snád, že to není celkem zbytečné,

Doufam snád, že nápad příjde společne,

Hodně štestí v našem svazku partnerském.

 

Ja tak rád trsam, trsam  - Rovný rovného si hľadá , MASka k MASke sadá.

A všichni ruce nahoru!

FOTODOKUMENTÁCIA   

Strážnicko

  

 

   

  

   

  

  

 

    

 

 

Rymařovsko

 

  

  

  

 

  

  

  

  

 

  

  

  

  

  

  

  

                                                              

Poodří

  

   

  

  

  

  

                                                             

Opavsko

                                             

  

  

  

  

  

  

 

 
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting